top of page
na storen widok.jpg
Szukaj
  • Sylwia Walczak

Rozwój Przedsiębiorczości: Rola Biznesowego Coachingu

Zacznę niestandardowo, tak już bowiem mam, że nauka wygrywa u mnie z rzeczywistością, a śledząc social media, rozmawiając z poszukującymi rozwiązań, ale i swoimi znajomymi, na hasło: coach słyszę…..no tak, dobre rady i tyle.

Chcę powiedzieć temu: NIE

W ramach swoich coachingowych praktyk, trafiam na wielu młodych, utalentowanych ludzi, którzy wybierają ścieżkę przedsiębiorczości (bądź o niej marzą, ale o tym w kolejnych treściach ode mnie) chcąc dążyć do realizacji swoich marzeń i wprowadzania innowacyjnych pomysłów na rynek. Jednak droga ta nie jest pozbawiona wyzwań i trudności, a wtedy zaczynają się tak zwane „schody”. To tutaj biznesowy coaching odgrywa niezastąpioną rolę, ale mówimy o coachingu zgodnym z literą nauki, a nie tym wysianym jak grzyby po deszczu, pełnym mądrości tych, którzy mają wielu followersów.

Biznesowy Coaching to nie Dobre Rady

Wielu z nas (jak mniemam przez spłycenie słowa coachnig w meandrach social mediów) ma tendencję do myślenia, że coach to osoba, która służy dobrą radą, podpowiada jakie decyzje podjąć czy co zrobić, by osiągnąć sukces. Jednak, biznesowy coaching to zupełnie nie to. Jest to interaktywny proces, oparty na zaufaniu i współpracy, mający na celu rozwijanie potencjału jednostki oraz pomaganie w osiągnięciu konkretnych celów biznesowych zgodnie z procesem pętli coachingowej: słuchaj -> odzwierciedlaj -> pytaj

Wybierajmy mądrze

Jednym z kluczowych aspektów biznesowego coachingu, ale i coachingu w ogóle jako procesu jest zaufanie do profesjonalnego coacha. Osoba ta posiada nie tylko bogate doświadczenie w świecie biznesu, ale także specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności niezbędne do wspierania coachee, które nabyła ucząc się tej roli.

Kilka kluczowych ról, jakie pełni biznesowy coach:

  1. wsparcie w rozwoju osobistym i zawodowym: pomoc w odkrywaniu własnych mocnych stron, identyfikowaniu obszarów do rozwoju oraz budowanie pewności siebie

  2. kierowanie ku celom: pomoc w opracowaniu konkretnego planu działania, który pozwala na skuteczne dążenie do wyznaczonych celów

  3. rozwijanie umiejętności lidera: młodzi przedsiębiorcy często stają przed wyzwaniami związanymi z zarządzaniem zespołem i podejmowaniem kluczowych decyzji. Biznesowy coach pomaga w rozwijaniu umiejętności przywódczych.

  4. zarządzanie stresem i presją: tej w przedsiębiorczości nie brakuje, momentów stresujących i wymagających szybkich decyzji jest mnóstwo. Coach pomaga w radzeniu sobie z presją i utrzymywaniu zdrowej równowagi.

  5. budowanie skutecznej komunikacji: komunikacja to kluczowy element sukcesu w biznesie. Coach wspiera w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, to przekłada się na relacje z klientami, partnerami biznesowymi oraz zespołem.

Pamiętajcie, proszę, biznesowy coaching to nie dawanie rad. To kompleksowy proces rozwoju, który pomaga osiągnąć cele oraz wykrzesać nasz pełen potencjał. Współpraca z dyplomowanym/akredytowanym coachem to inwestycja we własny rozwój i sukces na ścieżce przedsiębiorczości bądź kariery zawodowej. Dzięki wsparciu coacha, mamy szansę przezwyciężać trudności, rozwijać się oraz odnosić sukcesy – wszystko to co jest w nas, ale często chwilo ukryte.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Stres

Stres to stan, którego doświadczamy wszyscy. Jest naturalną i nieuniknioną odpowiedzią na bodziec wewnętrzny lub zewnętrzny.

Comments


bottom of page