top of page
na storen widok.jpg
Szukaj
  • Paweł Kocemba

Możliwość zmiany

Czy zastanawiałeś się kiedyś, że Twoje życie nie musi tak wyglądać jak obecnie? Może nadal w Twoim życiu jest coś, co przeszkadza i od lat uwiera... Czy jest coś czego chcesz się pozbyć, gdyż z każdym dniem doskwiera coraz bardziej? A może jesteś osobą, która nie wierzy już w możliwość zmiany...

Często spirala nawyków, często nieświadomych, sprawia, że brakuje sił by przezwyciężyć i odmienić niesprzyjające nam zachowania. Jednocześnie brakuje wystarczającej motywacji lub odwagi, a czasem obu tych rzeczy jednocześnie aby zmienić choć małą jego część. Niestety bywa też tak, że dopiero drastyczne wydarzenia powodują, iż trzeba podjąć jakąś decyzję. Jeśli do tego dojdą emocje, może powstać niebezpieczna mieszanka. W konsekwencji kolejne rozczarowanie, zawód... i liczne pytania, choćby jak to: Ile tak jeszcze można?

Kiedy pada diagnoza z ust lekarza o poważnej chorobie i konieczności przeprowadzenia kosztownej operacji – najczęściej za oceanem, ludzie gotowi są do wielu poświęceń, wsparcia ze strony innych – często nieznanych a życzliwych osób z wykorzystaniem najnowszych technologii. Organizowane są iventy, zbiórki, koncerty charytatywne aby sprostać kwotom koniecznym do rozpoczęcia procesu leczenia. I bardzo dobrze, że choć mimo ogromnego trudu często udaje się zrealizować zamierzony cel.

A co z wnętrzem? Czy mamy tyle determinacji aby podjąć choć część z powyższych działań ratując siebie? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, ile w naszym życiu i osób nas otaczających zależy od naszego nastawienia? Jak funkcjonujemy, gdy jesteśmy uśmiechnięci? Jak reagują na to nasi bliscy czy też nieznajomi? Jak funkcjonujemy, gdy jesteśmy posępni, smutni? Jak wtedy reagują na to nasi bliscy czy też nieznajomi?

Na szczęście zmienia się to z każdym rokiem, gdyż świadomość w społecznościach rośnie. Aczkolwiek nadal istotne jest pytanie: Dlaczego z taką łatwością bagatelizujemy różne symptomy z ciała, które daje często wyraźne znaki – (już tak dalej nie mogę!), mówiąc „a to przejdzie”, to samo minie”? Wielu sytuacjom da się w porę zapobiec, jeśli tylko damy sobie szansę.

Brzmi „sztampowo”? Pewnie tak. Spieszę wyjaśnić, więc … zapytam. Czy naprawdę musimy być „przy ścianie” aby umieć poprosić o pomoc?

Zapytam raz jeszcze. Czy zastanawiałeś się kiedyś, że Twoje życie nie musi tak wyglądać jak obecnie?

Może nadal...

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Stres

Stres to stan, którego doświadczamy wszyscy. Jest naturalną i nieuniknioną odpowiedzią na bodziec wewnętrzny lub zewnętrzny.

Comments


bottom of page