top of page
na storen widok.jpg
Szukaj
  • Małgorzata Biniek

Kto to jest coach i czym jest coaching?

Kto to jest coach? Na czym polega coaching w swojej czystej postaci? Jaka jest różnica między coachingiem, a psychoterapią, doradztwem, mentoringiem, szkoleniem, czy “guruizmem”? Czym prawdziwy, uczciwy i profesjonalny coaching na pewno NIE JEST? Niewykluczone, że gdybyś znała/znał odpowiedzi na te pytania, wybrałabyś/wybrałbyś właśnie taką formę rozwoju, dlatego postaram się wyjaśnić.

Coach to nie guru, nie mówca motywacyjny, kaznodzieja ani szaman. Coachowi raczej daleko do celebryty czy influencera, często nigdy nawet koło nich nie stał. Podkreślam to mocno, szczególnie, że moim pierwszym wyborem zawodu, dawno temu, było aktorstwo, a jednym z ważniejszych wglądów na drodze do poznawania siebie było odkrycie, że wcale nie lubię być w centrum zainteresowania mas. To była prawdziwa ulga! (Wszystkim życzę wglądów, które prowadzą do znaczących życiowych zmian.) I właśnie dlatego jestem dziś coachem a nie aktorką. Z czasów aktorskich został mi jednak sentyment do klimatów teatralnych, dlatego podzielę się z Wami metaforą, zasłyszaną od Piotra Pilipczuka, jednego z pionierów polskiego coachingu, który powiedział, że coach jest jak garderobiany. To porównanie w pełni oddaje piękno i sens coachingu. Coach jest kimś, kto wspiera Cię w przygotowaniu do wyjścia na scenę, towarzyszy Ci w procesie metamorfozy, bez oceniania, doradzania, zbędnych komentarzy i pouczeń. Ty jesteś autorem, reżyserem i wykonawcą. To Twoje przedstawienie i masz wszystkie zasoby, potrzebne do jego realizacji. Czy to nie wspaniałe?

Coach to również nie psychoterapeuta. Nie diagnozuje zaburzeń, nie nastawia się na korekcję objawów i dysfunkcji. Nie skupia się na deficytach. Owszem, w czasie procesu coachingowego jest miejsce na trudne emocje i łzy. Czasem trzeba zmierzyć się z bólem, niepokojem, wstydem, niepewnością, smutkiem, itp., by pójść dalej. Rozstawanie się ze starymi strukturami i schematami wcale nie jest łatwe i nie zawsze przyjemne, dlatego w gabinecie coacha też znajdziesz pod ręką chusteczki… Jednak coaching to przede wszystkim proces nastawiony na szukanie możliwości, na doskonalenie się dla poczucia pełni życia.

Coach to nie doradca, ani dobra ciocia. Nie poszuka Ci pracy, nie napisze za Ciebie CV i nie powie jak masz żyć. Coaching dotyczy rozwoju, a coach to osoba, która wierzy, że każdy – bez wyjątku – jest zdolny, by się rozwijać, by wychodzić poza swoje dotychczasowe ramy i ograniczenia. Rozwój zawsze wiąże się ze zmianą, a zmiana jest możliwa, gdy na pewno jej chcesz i jesteś odpowiednio zmotywowana/zmotywowany do działania.

Coach zakłada, że jesteś istotą w pełni ukształtowaną, kreatywną i posiadasz wszystkie potrzebne zasoby, by pójść dalej i kreować swoje życie według własnego planu. Skupia się na odkrywaniu tych zasobów: zdolności, umiejętności, emocjonalności, wiedzy, przekonań oraz najgłębszych wartości, które Cię napędzają. Towarzyszy, zadaje pytania, czasem udziela informacji zwrotnej. Swoją skuteczność i siłę czerpie z wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim ze stuprocentowej obecności z Tobą tu i teraz, wnikliwego słuchania, obserwacji, ciekawości i empatii.

Cytując raz jeszcze Piotra Pilipczuka: Na coaching idziesz nie tyle po pomoc, ile po Moc.

Zapraszam na sesje coachingowe

Twojterapeutaonline.pl


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Stres

Stres to stan, którego doświadczamy wszyscy. Jest naturalną i nieuniknioną odpowiedzią na bodziec wewnętrzny lub zewnętrzny.

Comentarios


bottom of page