top of page
na storen widok.jpg
Szukaj
  • Milena Kowalczyk

CISHETERO? Pierwsze słyszę....

Pierwszy raz usłyszałam słowo cishetero z ust mojego dziecka, które postanowiło wytłumaczyć mi zawiłości obecnego nazewnictwa po tym jak wykazałam się ignorancją w tym zakresie. Jako matka nastolatki staram się być na bieżąco z młodzieżowymi nowinkami. Wychodzi to różnie.

Postanowiłam zagłębić się w ten temat. Szukając informacji natrafiłam na kolejne słowo Heteromatrix. Termin ten wprowadziła Judith Butler w 1990r w książce „Uwikłani w płeć”. Heteromatrix czyli heteroseksualna matryca zbudowana jest z trzech komponentów, z których płeć biologiczna to podstawowa składowa. Ma ona wpływ na pozostałe części całości: płeć kulturową i seksualność. Wg koncepcji Judith Butler płeć biologiczna jest tylko kulturową interpretacją danego społeczeństwa a nie rzeczywistym stanem.

Cis z j łac. „po tej samej stronie”. Cisnormatywność jest w społeczności lgbt uznawane jest za zgodność między posiadaną płcią fizyczną, tożsamością płciową i pozostałymi wymiarami płci. Czyli jeśli urodziłam się kobietą i czuję się nią jestem cis. Ale…

czy binarna, czy niebinarna?

Osoba binarna posiada jedną tożsamość płciową, osoba nie binarna – dwie lub więcej tożsamości płciowe (bigender, trigender, pangender). Jest to niezależne od orientacji psychoseksualnej, która też posiada różne odmiany (heteroseksualna, homoseksualna, biseksualna, panseksualna, aseksualna)

W środowisku młodzieżowym sporo osób lubi się etykietować jako binarna, niebinarna, panseksualna, czy cishetero binarna. W ten sposób określają swoją przynależność do danej grupy społecznej, próbują zdefiniować swoją tożsamość. Tak szeroka nomenklatura po części zaburzyła dotychczasowy podział dychotomiczny społeczeństwa: na mężczyzn i kobiety.

Czy takie odważne samookreślanie pozwala na zachowanie własnej tożsamości bez ukrywania się? Myślę, że tak. Może ten właśnie sposób pozwala na zmierzenie się ze wszystkimi aspektami swojej natury. Zrozumienie, akceptacja oraz wsparcie najbliższego otoczenia, zagwarantują zmniejszenie ryzyka traum i problemu z samoakceptacją.


W razie potrzeby wsparcia, przeżywania konfliktu wewnętrznego, odczuwania zagubienia psycho-społecznego nasi specjaliści czekają na Ciebie, by pomoc Ci przejść przez chwilę zwątpienia i zaoferować Ci profesjonalną pomoc.


Źródła:
Work, Care, and Gender. The science of (un)happiness Piotr Michoń 2021
https://www.miloscpo30.net/hetero-homo-bi-cis-i-metro-czyli-dla-odmiany-o-seksualnosci/
0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Stres

Stres to stan, którego doświadczamy wszyscy. Jest naturalną i nieuniknioną odpowiedzią na bodziec wewnętrzny lub zewnętrzny.

Comments


bottom of page