To trudny temat. Depresja kojarzy się ze smutkiem, brakiem energii. Wstanie z łóżka jest heroicznym wyczynem. U nastolatków może jednak objawiać się w zupełnie inny sposób.
Może być zwiększona drażliwość, nie wyjaśnione dolegliwości somatyczne, takie jak bóle brzucha czy głowy, wrażliwość na krytykę czy wycofanie się. Dziecko może być zrzędliwe, wrogo nastawione, mieć skłonność do wybuchów złości. Będzie czuło się bezwartościowe, wysoko wrażliwe na krytykę, odrzucenie i porażkę. Zauważalne będzie wycofanie się z niektórych dobrze funkcjonujących relacji, ale nie ze wszystkich.
„Nienawidzę siebie i chcę umrzeć. Zaczynam podejrzewać, że coś jest ze mną mocno nie w porządku. (…) Czuję się jak wybrakowany towar, jakbym zeszła z linii montażowej kompletnie schrzaniona i rodzice musieli oddać mnie do naprawy, zanim upłynie termin gwarancji. A przecież rozpadłam się już tak dawno temu! Odnoszę wrażenie, że nie ma lekarstwa na depresję, że szczęście jest wieczną walką, i zastanawiam się, czy nie jest to przypadkiem walka, którą będę toczyła póki starczy mi życia. Zastanawiam się, czy warto. Boje się, że nie utrzymam fasady, odpadnie ze mnie tynk i zacznę prześwitywać. I chciałabym wiedzieć, co jest ze mną nie w porządku. Może całe głupie życie? Nie wiem. Moje marzenia są dotknięte paraliżem. Śni mi się często, że moje nogi, choć przytwierdzone do tułowia, nie chcą się poruszać. Próbuję gdzieś pójść do spożywczego albo do apteki. Nic wielkiego, od rutynowe sprawy i po prostu nie jestem w stanie. Nie mogę wspiąć się po schodach, nie mogę posuwać się po równej drodze w tym śnie. Jestem wyczerpana i budzę się bardziej zmęczona, niż w chwili gdy się kładłam. Budzę się zdziwiona, że mam siły, by wstać z łóżka. Często nie mam. Śpię 10 godzin, ale zdarza się że znacznie dłużej. Moje ciało stało się pułapką. Raz śniło mi się że jestem w łóżku, przywożona do prześcieradła, przygnieciona kołdrą niby insekt pod podeszwą czyjegoś buta. Po prostu nie mogę wstać z łóżka. ”
Elizabeth Wurtzel – Kraina prozaca.
W wyniku depresji nastrój, myślenie, sen, apetyt i zachowanie nie funkcjonują prawidłowo podobnie jak inne schorzenia takie jak cukrzyca lub choroby serca. Ma ona wiele różnych typów i poziomów. Dziecko może doświadczyć jej tak samo jak dorosły. Przyczyny są złożone i unikalne dla każdego indywidualnie. Może ona być związana z paleniem papierosów, nadużywaniem substancji psychoaktywnych, trudnościami w nauce, problemami fizycznymi zdrowotnymi oraz zachowaniami samobójczymi. Właśnie dlatego interwencja i zapobieganie nawrotom są tak ważne dla dzieci i nastolatków, które doświadczyły już chociażby jej łagodnej formy lub wykazują
objawy, nawet jeśli nie zdiagnozowano u nich depresji klinicznej.
Depresja u dzieci i nastolatków - objawy:
• obniżenie nastroju
• nastrój dysforyczny i drażliwość
• negatywny sposób myślenia
• anhedonia
• obniżenie napędu psychoruchowego
• poczucie beznadziejności i spadek zaufania lub szacunku do siebie
• nadmierne poczucie winy
• nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie
• wahania wagi i apetytu
• pobudzenie lub spowolnienie
• zaburzenia snu i czuwania
• zachowania autoagresywne i agresywne• zaburzone relacje interpersonalne
Jeśli u swojego dziecka zauważysz niepokojące objawy, które zostały wymienione powyżej zgłoś się po pomoc.
Kommentare